Ünlü Markalardakiler Kadar Güzel Gelinlikler – İşleme

Yazı dizimde konu işlemelere geldi. Biliyorum ki biz Türkler gelinlikleri taşlı severiz. Hatta gelinlik zevkimizin Batı dünyasından çok Arap dünyasına benzediği söylenebilir. Tasarımcıları biraz izledikten sonra kolayca gözlemleyebileceğiniz üzere…

Ancak yazı dizisinin konusu olan ünlü markalarda ben şahsen ağır swarovski taş işleme hiç görmedim. Hatta bizdeki işlemeli dantel kullanma alışkanlığının tersine, danteller sıklıkla taşsız kullanılıyor. Çünkü batı modasında gençler için swarovski taşlar pek de uygun görülmemektedir, ağır bulunmaktadır. Bir de, swarovski taşlar oldukça baskın bir görüntüye sahip olduklarından, dantel üzerine işleme yapıldığında dantelin deseninin gücünü kaybetmesine ve gelinliğe baktığınızda sadece taşları görmenize neden olmaktadır, bunu da akılda tutmak gerekir. Bu yüzden bu markalardan gelinlik beğenen bayanlara, gerekirse çevrelerindeki “çok sade” diyen kimseye kulak asmayıp swarovskiden mümkün olduğunca uzak durmalarını öneririm. İşleme istendiğinde soft işleme denilen inci ve renksiz pullar, boncuklarla yapılan işleme türünü tercih etmeleri, aslına daha sadık bir görüntü verecektir. İlla ki swarovski beğeniliyorsa da bunu kemer gibi küçük bir bölgede kullanmak daha doğru olacaktır.

İşleme yöntemleri malzeme haricinde, uygulanış biçimiyle de ayrılırlar. İlk tür “serpme işleme” aralıklı olarak ışıltı katmak amacıyla taşların istenen bölgeye rastgele dağıtılmasıdır. Bu işleme türüne swarovski yakışmamaktadır. Daha önce de belirttiğim gibi, swarovskinin belli motifler, bölgeler oluşturacak şekilde kullanılması en doğrusudur. İkinci tür işleme ise, özellikle dantel kumaşlarda dantelin motifini izleyen biçimde yapılan, onu belirginleştiren, taşların, pulların sıkça yerleştirildiği işleme türüdür. İşlenmiş halde satılan danteller genellikle bu tarz yöntemle işlenmiş olurlar. Üçüncü işleme türü ise sıvama işlemedir. Gelinlikte belli bir bölgenin, örneğin büstiyerin bir taş türü veya çeşitli taşların karışımıyla tamamen kaplanmasını ifade eden bir işleme türüdür. Genelde göğüs bölgesinde, kollu bir gelinlikte manşetlerde vb. uygulanır.

Biraz swarovski karşıtı bir yazı oldu değil mi? :D Ben şahsen gelinliği grileştirdiği için sevmediğim bu taş türünün daha ilerki yaşlarda ve abiyelerde kullanılabileceğini, bu yüzden gelinliğin beyazlığına hiç dokunmasanız daha iyi olacağını düşünüyorum. Zaten unutmayın, parlaması gereken gelinlik değil gelinin mutlu gözleridir…

Ps: Swarovskinin de ne olduğuyla ilgili bir kafa karışıklığı var. Swarovski, değerli bir taş türü değildir. Aslen zirkon gibi, pırlantayı taklit etmek üzere yapay olarak üretilen bir atomize taş türüdür. Swarovskiyi özel yapan şey, bu taşları üreten Swarovski markasının icat ettiği özel kesim tekniği sayesinde bilinen en yakın sahte pırlanta görüntüsünü sağlıyor olmasıdır. Başka bir özelliği, değeri yoktur.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply