Ünlü Markalarınkiler Kadar Güzel Gelinlikler – Dantel

Önceki yazımda, genel olarak kumaşlardan bahsetmiştim. Ancak Fransız danteli için ayrı bir yazı yazmam gerektiğini fark ettim. Piyasadaki hemen hemen tüm gelinlikçiler, kendi dantellerine Fransız danteli derler. Hatta maalesef kumaşçılar bile Fransız danteli istiyorum dediğinizde size neredeyse tüm dantelleri gösterirler.

Ben dantelleri “Fransız tipi” olanlar ve olmayanlar olarak ayırmaktayım. Neden Fransız danteli değil de Fransız tipi diyorum? Çünkü orijinal Fransız dantellerini günümüzde saydığım ünlü markalar dahil neredeyse kimse kullanmıyor. Artık doğu menşeili ucuz danteller var ve Fransız danteline görüntü olarak çok benziyorlar, dahası beşte biri fiyatındalar. Ayrıca Fransız dantelinin eni 90 cm iken bu dantellerinki 1,5 metreye yakın yani daha az metrajla çalışabiliyorsunuz.

Eğer ünlü markalardan gelinlik beğenip diktirmek istiyorsanız, Fransız tipi dediğim gruptan almak zorundasınız diyebilirim. Piyasa gördüğüm en büyük yanlış, dantel modellerde en kötü dantellerin kullanılmasıdır. Kötü bir dantel kullanarak, ünlü marka gelinliklerden dantelli bir modele benzetmek mümkün değildir.

Peki “Fransız tipi” danteller diğer dantellerden nasıl ayrılır? Fransız tipi dantellerde, desen kumaşın dokuma tekniği sayesinde farklı sıklıktaki fileler yani tüllerin birleştirilmesiyle oluşturulur. Bu tip olmayan dantellerde ise tabanda düz bir tül vardır, onun üstüne makineyle veya elde iplikle işleme yapılır ve desen bu şekilde verilir. Ayrıca, Fransız tipi dantellerin en kenarlarında kirpik denilen saçaklar bulunur. Sanıyorum ki aradaki farkı en iyi fotoğraflar anlatacaktır.

Fransız tipi olmayan dantel örnekleri:

 

Fransız tipi dantel örnekleri:

Gelinlikçilere bu tip dantelden istediğinizi söylediğinizde, genelde fiyatı çok yükselteceklerine şahit olacaksınız. Bu durumda yapabileceğiniz bir şey vardır. Gelinlikçiye orijinal Fransız danteli istemediğinizi, ama o şekilde görünen ve çok daha ucuz olan doğu menşeili ürünler olduğunu ve onlardan istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Gelinlik kumaşçılarını maalesef sadece İstanbul’da tarif edebileceğim. Diğer illerden olan gelin adayları kusuruma bakmasınlar lütfen. Eminönü Türkiye’de bu işin merkezlerinden olduğu için zaten imkanı olan tüm gelinlere buraya gelip kumaşlarını buradan almalarını önerebilirim. Gelinlik kumaşçıları Sultanhamam Caddesi ve etrafındaki küçük sokaklara dağılmış durumdalar. Zaten yolunuzu bu semte düşürdükten sonra esnaftan kime sorsanız size yol gösterirler.

Konumuz “Fransız tipi” dantellerdi. Öncelikle belirtmeliyim ki Fransız tipi dantelleri metre usülü alamazsınız. Kupon denen bir birimde satılırlar. Bir kupon yaklaşık 3 metredir. Eğer sizin için 1 kupon yeterli olmazsa yani 3 metre yetmezse, 6 metre almanız gerekir. Bu hem top dantellerde, hem de kenar dantellerinde bu şekildedir.

Kenar danteli demişken, bundan da bahsetmem gerekir. Kenar danteli eni 10cm ile 50 cm arasında değişen, aslen duvak çevrelerini ve etek bitimlerini çevrelemeye yarayan bir dantel türüdür. Ancak, özellikle de etek bitiminde kenar danteli kullanacak ve gövdede az bir miktar dantel olacak bir model beğenirseniz, tüm gelinlik için sadece kenar danteli kullanabilir ve belki de gelinliğinizi daha ucuza mal edebilirsiniz. Dediğim gibi Fransız tipinde olan danteller kupon usulü satıldıkları için size gövdede 1 metre dantel lazımken 3 metresini satın almak çok ekonomik bir karar olmayabilir. Onun yerine 5 metre fazladan kenar danteli alınır ve gövde aplik yapılarak bunlarla kaplanır. Ancak bunda kenar dantelinin en az 25-30 cm kalınlığında olması ve içindeki deseninin aplik için uygun olması lazımdır.

Yazım uzun oldu biliyorum ancak çok önemli bir konuydu anlattığım.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 8.3/10 (18 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: +3 (from 5 votes)

Makyaj Uzmanından Videolar

İnternetin faydalarından biri de artık birçok konuda uygulamalı video ve derslerin hemen elimizin altında olması. Uzmanlarından doğrudan öğrenebileceğimiz dersler sayesinde, nasıl daha güzel görüneceğimizden nasıl giyineceğimize, her konuda fikir ediniyoruz. Makyaj uzmanı Corci’ de uzman tv kapsamında çok çeşitli makjay teknikleri üzerine videolar hazırlamış. Düzenli makyaj yapsın ya da yapmasın, bakımlı olmak isteyen her kadının bu videoları izleyip yüz hatlarını tanıması ve ona göre davranması gerektiğini düşünüyorum. Zira iyi yapılmış bir makyaj kusurları örtüp prenses gibi görünmenize sebep olur ancak, kötü yapılmış bir makyaj, mevcut güzelliğinizi bile bozabilir. Haydi hep birlikte püf noktalarını öğrenelim. Buradan buyrun.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)

English Home Perdeleri

Ne zamandır English Home sitesine bakmıyordum, bu sabah biraz bakayım acaba yeni koleksiyonları nasıl diye heves ettim. Yine hoş ürünler hazırlamışlar. Sitede yer alan bir diğer duyuru ise, yakında online satışa başlayacakları hakkında. Bu “yakında” ifadesi ne zamanı temsil ediyor bilmiyorum ama, online satış sunmaları eminim çok iyi olacak. Galeride benim seçtiğim perde modelleri mevcut ama bu yıla ait koleksiyonun tamamı burada.

 • newfoto1
 • newfoto15
 • newfoto16
 • newfoto2
 • newfoto24
 • newfoto3
 • newfoto5
 • newfoto7
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 4.0/10 (5 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)

Style Me Pretty e-Dergisi

Severek takip ettiğimiz ve burada bir çok yazısından alıntı yaptığımız Style Me Pretty sitesinin 2011’in en iyi düğün görsellerini bir araya topladığı e-dergisi, gezmeye değer. Umarım ilerleyen zamanlarda Bir Yastıkta olarak da böyle işlere imza atabiliriz. Dergiyi büyük haliyle görmek için üzerindeki expand yazısına tıklayabilirsiniz.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)

Ünlü Markalardakiler Kadar Güzel Gelinlikler

Hepinize merhaba,

Öncelikle Bir Yastıkta ekibine beni de konuk yazar olarak aralarına kattıkları için çok teşekkür ederim. İnşallah siz gelin adaylarının yararına olacak yazılar yazabilirim :D

Konuk yazar olarak başlangıcımı, gelin adaylarının çok büyük kısmının ilgilendiği bir konuyla yapmak istiyorum. Aslında bu bir yazı dizisi olacak çünkü anlatılacak çok şey var.

Ünlü markalarda yani Pronovias, San Patrick, La Sposa’da gördüğümüz güzellikte modeller yerel modaevlerinde dikilebilir mi? Neden çevremizde gördüğümüz özel dikimler o gelinlikler kadar başarılı olmuyorlar? Öylesine bir gelinlik istediğimizde bunu sağlamak için neler yapabiliriz?

Ünlü Markalardakiler Kadar Güzel Gelinlikler

Şunu belirtmek isterim. Bu yazıda “aynısı nasıl dikilir”i anlatmıyorum. Birincisi, el işi olan hiçbir şeyin biri ötekiyle aynı olmaz zaten. İkincisi, bir tasarımı olduğu gibi taklit etmek o tasarımı üretebilmek için yıllarca uğraşan ekibe etik açıdan yanlış yapmak olacaktır. Ancak, o gelinliklerdeki havayı yakalamanızı sağlayacak tüyolar vereceğim.

Bir gelinliğin güzel olmasını sağlayan, benim gördüğüm kadarıyla iki mesele var. Birincisi işçilik, ikincisi ise malzeme. Eğer kaliteli işçilik ve kaliteli malzemeyi birleştirirseniz, ortaya güzel modellerin çıkması için en büyük adımları atmış olursunuz.

Bir terzinin işçilik kalitesi konusundaki referansı, önceden dikmiş olduğu modellerdir. Bu modelleri fotoğraftan inceleyeceğiniz gibi, modaevine giderek birebir kendilerini de gözlemleyebilirsiniz. Fotoğraftan görmenin şansı, gerçek beden üstünde ne kadar doğru durduğunu görebilmenizdir. Birebir gördüğünüzde ise dikiş ayrıntılarını gözlemleyebileceksiniz. Size önerim ailede dikişten anlayan bir insanla birlikte gelinlikçi gezerek gelinlikleri enine boyuna, dokunarak izlemenizdir. Kaliteli işçilikte malzemeler yapıştırma olmamalı, modellerde potluk olmamalı, sırttaki kapanma yerleri düzgün durmalıdır. Drapeli bir modelde, drapeler birbirine paralel durmalı ve sıkı, net görünmelidir. Drapelerin astara tutturulduğu noktalar güzelce gizlenmiş olmalıdır.

Kumaş meselesine gelince. Gelinlik kumaşlarının tafta, saten, organze tiplerinde kalitelileri ipekli olur, kalitesizleri sentetik olur. Dantelin kalitelisi pamuklu olur, kalitesizi sentetik olur. İpekli ve pamuklu kumaşlar mat görünürler, sentetik kumaşların yapısında parlaklık olur. Parlaklık derken, sim tarzı bir parlaklığı kast etmiyorum. Size naylon hissi vermesiyle alakalı, çünkü ipliğinde polyester karışım bulunur. Bir de sentetik kumaşlar kaliteli kumaşlara göre daha sert olurlar genelde. Terziyi seçerken kesinlikle ama kesinlikle gelinliğinizin dikimize başlamadan önce kumaşları görerek onaylamak istediğinizi belirtmeniz lazımdır. Eğer kumaş seçimini “ben anlamam” diyerek gelinlikçiye bırakırsanız, karını maksimize etmek için en ucuz kumaşı kullanacağından emin olabilirsiniz.

Bir sonraki yazılarımda şunlardan bahsedeceğim:

– Bu gelinliklerde kullanılan danteller ne türdedir, nereden hangi fiyatlara temin edilebilir?

– Hangi taş işleme türleri tercih edilmelidir?

– Bu sene çok moda olan tül etekli gelinlikler bu markalardakiler gibi görünebilir mi? Nasıl?

– Dikim süreci nasıl işlemelidir?

Hepinize sevgiler…

 

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 6.0/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)

Vintage Davetiye ve Teşekkür Kartları

Yurt dışındaki düğünlerde, düğüne davet etmek amacıyla davetiyeler (save the date kartları) ve düğünden sonra da teşekkür kartları gönderiliyor.  Bu kartları kişisel resimlerinizden örnekteki gibi hazırlatabilirsiniz. Çok romantik ve gerçekten çok değişik. Genelde save the date kartlarında, nişan ya da özel bir günde yapılmış fotoğraflar, teşekkür kartlarında da düğün fotoğrafları yer alıyor.  Daha fazla örnek burada.

 • il_570xN.232454802
 • il_570xN.250663591
 • il_570xN.254830317
 • il_570xN.256951864
 • il_570xN.271820670
 • il_570xN.280507484
 • il_570xN.292911919
 • il_570xN.296756687
 • il_570xN.301543205
 • il_570xN.301677204
 • il_570xN.305289567
 • il_570xN.305513608
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)